Parkour

HISTORIA

Historia parkour jest stosunkowo krótka, chociaż w "Skakaniu po Londynie" Sebastien Foucan wyjaśniał, że free running jako bieg z pokonywaniem przeszkód istniał od dawna, został tylko odkryty, dostosowany do warunków miejskich i odpowiednio nazwany w latach 80. dwudziestego wieku. Ojcem tego sportu jest Francuz David Belle, który zastosował pierwsze elementy parkour kiedy mieszkał na wsi i uprawiał biegi przełajowe. Kiedy przeprowadził się do Lisses, podparyskiego miasta zwanego ojczyzną free runningu, dostosował tricki które wykonywał podczas biegu przez las do miejskiej infrastruktury: betonowych murków i schodów, metalowych rur, ogrodzeń i w ten sposób stworzył podstawy parkour, sportu, który szuka wolności w pokonywaniu przestrzeni. Pierwszy pokaz umiejętności free runnera zaprezentowano w filmie "Rush Hours" w którym zagrał właśnie Belle.

"Niektórzy kreują momenty prawdziwej wolności lecąc nad przeszkodami, które inni omijają."

(David Belle) Sebastien Foucan od dzieciństwa bawił się z kilkoma kolegami w ganianie się rozbudowane o pierwsze przeskoki i vaulty. Jakiś czas później cała grupa weszła na dachy budynków w Lisses i wypracowała kolejne fantazyjne tricki bawiąc się w superbohaterów.

Grupa Foucana i David Belle spotkali się pewnego razu i założyli jeszcze z kilkoma osobami pierwszy team: Yamakashi (Nowocześni Samurajowie), w kórym skakali naprawdę ekstremalnie. Można się o tym przekonać w ich filmie pt. "Yamakashi".

Odtąd rozpoczęły się ogranizować pierwsze teamy. Członkowie tych, które przetrwały do dzisiaj są mistrzami w swoim sporcie. Free running zaczął wychodzić poza Francję między innymi do Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Parkour zyskał rozgłos, kiedy rozpoczęło się światowe tournee Foucana i jego kolegów mające na celu oczywiście rozpropagowanie tego sportu. Efektami trwania tego tournee są dwa filmy: "Skakanie po Londynie" z teamem Foucana i "Skakanie po Brytanii" w którym występuje dodatkowo UrbanFreeflow, jeden z największych i najbardziej znanych teamów oraz dotarcie idei parkour do bardzo wielu państw, w tym do Polski i, o zgrozo, powstanie gry komputerowej o free runningu.

Bardzo szybko zorganizowało się wiele teamów działających w wielu miejscach, a cała organizacja i wymiana nowości w świecie free runningu odbywa się bardzo sprawnie poprzez Internet. Mozna powiedzieć, że centrum internetowej organizacji pk to strona UrbanFreeflow. Dzięki jej wyjątkowej pozycji, powstawaniu nowego pokolenia traucerów i panującej obecnie popularności parkour przewiduję, że ten sport czeka wielka przyszłość.

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl